Nauka

Natura

Stanowisko wiary bahá’í wobec zagadnień środowiska naturalnego, ekologii:

W pismach bahaickich czytamy:

„Jak nieprzyjemne dla oczu byłoby, gdyby wszystkie kwiaty i rośliny, liście i kwiaty, owoce oraz drzewa tego ogrodu były takie same w swoim kształcie i kolorze! Różnorodność gatunków, form oraz kształtów wzbogaca i ozdabia ten ogród.”

„Natura jest w swej istocie wcieleniem Mojego Imienia, Twórcy i Stwórcy… Przyroda jest Wolą Bożą i jej wyrazem…”

Tymi słowy Bahá’u’lláh zarysowuje podstawowy stosunek pomiędzy człowiekiem a środowiskiem: wspaniałość i zróżnicowanie świata natury są celowym odbiciem majestatu i hojności Boga. Dla bahaitów jest oczywiste, że natura winna być szanowana i chroniona, jako dobro powierzone nam przez Boga, za które jesteśmy odpowiedzialni. (Jednakże, podczas gdy znaczenie natury jest ogromne i powinna ona być szanowana, nie powinna być ona przedmiotem kultu.)

Płaszczyzny: duchowa i fizyczna są ze sobą połączone

„Nie możemy oddzielić ludzkiego serca od środowiska na zewnątrz nas i mówić, że kiedy zmieni się któraś z tych płaszczyzn, wszystko stanie się lepsze. Człowiek stanowi ze światem organiczną całość. Jego życie wewnętrzne wpływa na środowisko i samo pozostaje pod jego wielkim wpływem. (…)”

Szacunek dla Ziemi

„Każdy poszczególny człowiek, który stąpa po Ziemi, czuje zaprawdę zdumienie, zwłaszcza, jeśli jest świadom, że źródłem jego bogactwa, dostatku, mocy, wzruszeń, postępu i władzy, jest – zgodnie z Wolą Bożą – ta sama Ziemia, po której stąpają wszyscy ludzie.”

Człowiek = niebezpieczeństwo

Zmiana jest czymś naturalnym i występuje ciągle w naszym życiu, jednakże potężne i gwałtowne zmiany wywołane ludzką zachłannością nie dają pozytywnych skutków. Rodzaj ludzki dysponuje siłą, której nie ma żaden inny gatunek: możliwością odkrywania tajemnic przyrody. Dlatego ciąży na nas o odpowiedzialność używania tej siły tylko w sposób pozytywny, aby zachowana została w świecie równowaga. Baha’u’lláh ostrzegał ponad sto lat temu, że są rzeczy, które “mogą zmienić ziemską atmosferę”, i z których pochodzące “zanieczyszczenia okażą się śmiertelne”. Musimy nauczyć się żyć w harmonii z naszą Planetą. To wymaga bardziej duchowego, mniej samolubnego podejścia niż te, które się tak często widzi dzisiaj. Musimy zachować różnorodność form życia nie tylko dla ich dobra, ale także dla dobra nas samych.

Jakie jest wyjście z sytuacji?

Nauki bahaickie szczególnie odnoszą się do obecnej sytuacji światowej, gdy całe środowisko naturalne jest zagrożone przez niebezpieczeństwa stworzone przez człowieka, poczynając od niszczenia lasów tropikalnych aż po niebezpieczeństwo nuklearnej zagłady.

Współpraca ponadnarodowa

„Dobrobyt ludzkości, jej pokój i bezpieczeństwo będą nieosiągalne tak długo, jak długo jej jedność nie będzie ustanowiona.”

„Ziemia jest jednym krajem, a ludzkość jego obywatelami.”

Dopóki kiedy ludzkość nie zrozumie swej jedności, problemy ludzkości będą się tylko pogarszać. Główne problemy stojące dziś przed ruchem ochrony środowiska mają związek z tą właśnie kwestią. Problemy zanieczyszczenia oceanów, wymierania gatunków, kwaśnych deszczów czy niszczenia lasów nie respektują żadnych granic. Wszystkie one wymagają rozwiązań ponadnarodowych. Dlatego też konieczne są działania globalne, ponadnarodowe, które będą mogły aktywnie zapobiegać szkodliwym działaniom poszczególnych państw. Taka ponadnarodowa inicjatywa musi być zdolna do zarządzania zasobami światowymi dla dobra wszystkich, a nie dla krótkowzrocznego zysku materialnego nielicznych. Aby ludzkość mogła przetrwać, sposób bycia ludzi i miejsce ich zamieszkania musi być zrównoważone. Nie zostanie to osiągnięte, jeśli na świecie wojny nadal będą trwały. Ponadto cywilizacja oparta na duchowości, gdzie nauka i religia uzupełniają się, będzie w stanie zachować ekologiczną równowagę Ziemi.

Inicjatywa lokalna

Choć jako bahaici wierzymy, że świat winien być jednością, to uznajemy, że nadmierna centralizacja jest niebezpieczeństwem, którego należy się wystrzegać. Struktura światowej administracji musi pozwalać na lokalne inicjatywy, które dopełnią obrazu całości. Każda część planety jest powierzona zarówno jej bezpośrednim mieszkańcom, jak również wszystkim ludziom.

Ekologia w praktyce

Ogrody bahaickie na Górze Karmel w Hajfie w Izraelu zbudowane zostały z zachowaniem zasad ekologicznych: roślinności  pozostawiono swobodę, by rozwinęła się w naturalne zarośla tworzące korytarze, którymi mogą przechodzić zwierzęta. Miejscowe zwierzęta takie, jak mangusty, jeże, żółwie lądowe i gady wróciły do korytarzy stworzonych na brzegach Tarasów. Miejscowe ptaki, włącznie z niebieskimi zimorodkami, krukami, ziębami, przepiórkami, dudkami, jastrzębiami, sowami, turkawkami, słowikami, sójkami również się tam zagnieździły. Sprowadzono pożyteczne ptaki i insekty, jak modliszki i pająki, które pożerają inne insekty, by stworzyć naturalną barierę dla szkodników i zmniejszyć zastosowanie pestycydów. Dla pielęgnacji ogrodów połączono starsze i nowoczesne praktyki ogrodnicze, od użycia nawozu naturalnego i kompostowania po skomputeryzowany system irygacyjny. System nawadniania Tarasów kładzie duży nacisk na oszczędność wody. Urządzenia skrapiające, natryskujące i nawadniające kroplami są dostosowane do zapotrzebowania na wodę różnych roślin, woda w fontannach jest recyklowana, zaś takie działania, jak nawożenie, przycinanie wczesnym latem na czas suszy i podziemne nawadnianie kropelkowe ograniczają parowanie wody. Na bardziej stromych stokach, o nachyleniu od 30 do 60 stopni, roślinność odporna na suszę, jak bluszcz, jałowiec i cyprysowate ograniczają erozję podczas deszczów i utrzymują geometrię stoku przy niewielkich zabiegach pielęgnacyjnych.

Więcej o Tarasach – ogrodach bahaickich na Górze Karmel w Hajfie

BAHAICI NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ – EKOLOGIA:

Międzynarodowa Wspólnota Bahaicka jest obecna w ONZ od 1948 r. jako obserwator. Od 1970r.  posiada status doradczy przy ONZ  i uczestniczy w wielu konferencjach ONZ.

Międzynarodowa Wspólnota Bahaicka była obecna do tej pory na następujących wydarzeniach związanych z ochroną środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju:

1986 – Światowy Fundusz dla Natury

1992 – Szczyt Ziemi – Rio de Janeiro

2002 – Szczyt w Johanesburgu

2005 – ONZ-owska dekada Edukacji o Zrównoważonym Rozwoju (DESD)

2007 – Komisja ds. Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Strona Międzynarodowej Wspólnoty Bahaickiej przy ONZ (w języku angielskim): www.bic.org

Obecność bahaitów w innych wydarzeniach ogólnoświatowych (w języku angielskim):http://www.onecountry.org/listenv.html

Ekologiczne inicjatywy bahaickie na całym świecie (w języku angielskim):http://news.bahai.orgarchive.php?category=238&month=0&year=0

Przywracanie lasu

Znanym ekologiem bahaickim jest Richard St. Barbe Baker (1889-1982), który założył organizację “Men of the Trees” (ludzie drzew) ponad 60 lat temu. Widział potrzebę sadzenia milionów drzew, by zatrzymać pustynnienie obszarów Ziemi i rozumiał, jak drzewa wspomagają deszcze w suchych obszarach. Z pomocą wielu ludzi w kilku częściach Afryki pracował przez lata, widząc, jak jego idee przybierają realne kształty.

Szacunek dla wszystkich stworzeń

„Uczcie wasze dzieci od najwcześniejszych dni być nieskończenie delikatnymi i pełnymi miłości dla zwierząt…” Bahá’u’lláh

Pożywienie/spożywanie mięsa

„Pożywieniem przyszłości będą owoce i ziarna. Nadejdą czasy, kiedy mięso nie będzie już więcej konsumowane. Wiedza lekarska jest zaledwie w powijakach, jednak wykazała już, że naturalnym naszym pożywieniem jest to, co wyrasta z ziemi.” ‘Abdu’l-Bahá

„W miarę jak ludzkość rozwija się, mięso będzie spożywane coraz rzadziej, ponieważ zęby człowieka nie są mięsożernymi.” ‘Abdu’l-Bahá

UWAGA: Żaden rodzaj z diet (np. wegetarianizm) nie jest ani zakazany ani nakazany w wierze bahá’í.

Polowania

„Bahá’u’lláh przestrzega przed nadmiernym myślistwem i nadaje prawa zakazujące jedzenia zwierzyny, jeśli została złapana w pułapkę lub sieć.” Bahá’u’lláh, Kitab-i-Aqdás

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s