Jemen

Jemen – policja aresztowała sześciu irańskich wyznawców bahaizmu

ekai_tonalne 2008-08-20

W oddzielnych przypadkach policja aresztowała sześciu irańskich wyznawców bahaizmu, którzy od 30 lat mieszkali w Jemenie.

http://ekai.pl/wydarzenia/x15526/jemen-policja-przetrzymuje-chrzescijanskich-konwertytow/

Policja w Jemenie przetrzymuje 9 osób, które przeszły z islamu na chrześcijaństwo – podała amerykańska stacja Fox News Channel.

Powołując się na anonimowe źródło w jemeńskiej służbie bezpieczeństwa, poinformowała ona, że do zatrzymania miało dojść między majem a sierpniem br. Wiadomo tylko, że troje konwertytów zatrzymano w zachodniej części stolicy kraju – Sany i że nadal przebywają one w areszcie policyjnym.
Członek rodziny jednego z uwięzionych wyraził obawę, iż aresztowani będą w więzieniu torturowani i na inne jeszcze sposoby szykanowani. Jednym z zatrzymanych jest 30-letni Hani el-Dahayni. Aresztowano go w maju po uprzednim przeszukaniu mieszkania oraz skonfiskowaniu komputerów i płyt CD.

W Jemenie, podobnie jak w większości innych krajów islamskich, muzułmanom nie wolno zmieniać religii, a złamanie tego zakazu jest zagrożone nawet karą śmierci. Jednakże we wcześniejszych przypadkach tego rodzaju zatrzymane osoby wypuszczano, gdy wyrzekły się nowej wiary i ślubowały powrócić do islamu.

W oddzielnych przypadkach policja aresztowała sześciu irańskich wyznawców bahaizmu, którzy od 30 lat mieszkali w Jemenie. Wszystkich ich oskarżono o przynależność do wywrotowej organizacji. Wielu muzułmanów, zwłaszcza w Iranie, uważa bahaizm, zapoczątkowany w połowie XIX wieku przez wywodzącego się z jednego z największych rodów perskich Irańczyka Bahá’u’lláha, za herezję, choć w samym Jemenie kult ten nie jest oficjalnie zakazany.

Mansur Hayel, wiceprzewodniczący Politycznego Forum Omar al-Gawi – organizacji broniącej praw i swobód obywatelskich w Jemenie – winą za wszystkie aresztowania obarczył skrajne ugrupowania islamskie, zdobywające sobie coraz większy wpływ w tym kraju.

Reklamy