Znani bahaici

lidia_usmiechnietaLidia Zamenhof – (1904-1942) – córka Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Lidia przetłumaczyła wiele pism bahaickich na język polski, m.in. „Słowa Ukryte” Bahá’u’lláha; zapoznała się z wiarą bahá’í podczas światowego kongresu esperanto w 1925 roku w Genewie. Podczas wojny została zamknięta w getcie.

W ostatnim znanym liście pisała osobie, która oferowała jej pomoc w ocaleniu życia: „Nie myśl o postawieniu siebie w niebezpieczeństwie. Wiem, że muszę umrzeć, ale czuję, że jest moim obowiązkiem zostać z moimi ludźmi. Niech Bóg sprawi, że dzięki naszym cierpieniom, powstanie lepszy świat. Wierzę w Boga. Jestem bahaitką i umrę jako bahaitka. Wszystko w Jego rękach.”

Lidia straciła życie w Treblince w 1942 roku.

Więcej o Lidii przeczytaj tutaj

 


copy_of_queenmarieportraitKrólowa Maria Rumuńska – (1876-1938) była bahaitką w sercu; o wierze bahá’í napisała tak: “Religia bahá’í akceptuje wszystkich wiel­kich proroków, nie niszczy żadnej wiary, zostawia wszystkie drzwi otwarte … Jest to odnowione przesłanie Chrystusa, ale zaadaptowane do upływu czasu, jaki nastą­pił pomiędzy erą chrześcijańską a dniem dzisiejszym.”(Philadelphia Evening Bulletin, 1959 r.)

 


mailetoa_tanumafili_iiKról Malietoa Tanumafili II – król Samoa Zach. – (ur.4.01.1913 – zm. 11 maja 2007) – w 1984 roku król wmurował kamień węgielny pod bahaicki dom skupienia znajdujący się niedaleko stolicy wyspy. W chwili śmierci był najdłużej rządzącym monarchą w nowożytnych czasach.

Powszechny Dom Sprawiedliwości (najwyższy organ administracyjny wiary bahá’í) powiedział o nim: „Jego służba dla mieszkańców Samoa jako głowa państwa wyróżniała się zachowaniem wysokich standardów moralnych, prawdziwą wrażliwością, pokorą oraz ciągłą troską o dobro całego społeczeństwa.”


gillespie_dizzy_1988Dizzy Gillespie – (ur.1917 – zm.1993) – muzyk jazzowy – genialny wirtuoz trąbki – został bahaitą w 1970 roku – wiara bahá’í pomogła mu w przemianie z chuligana w prawdziwego obywatela świata oraz odejść od nadużywania alkoholu. Na jego cześć organizowane są cotygodniowe sesje jazzowe w centrum bahaickim w Nowym Jorku.


nominert_til_nordisk_rads_musikkpris_2010_croppedLasse Thoresen – norweski kompozytor współczesnej muzyki klasycznej – „Powiedziałbym, że muzyka poważna jest językiem – językiem niewerbalnym – w którym można znaleźć głębokie znaczenia. W muzyce stworzonej przez wielkich mistrzów europejskich można znaleźć tajemnice ukryte w metaforach dźwięku. To tak jak pisma wiary bahá’í: nie są czymś, co rozumie się bez wysiłku. Muzyka – jak pisma – nagradza nasze wysiłki przez ukazywanie znaczenia za znaczeniem, jednej przyjemności przechodzącej w drugą, ale tylko wtedy, kiedy poświęcimy jej uwagę przez jakiś czas.”


downloadK.C. Porter – amerykański producent, kompozytor piosenek, muzyk. Porter był producentem nagrań dla takich wykonawców jak Selena, Ricky Martin, Santana (był producentem piosenek “Primavera”, “El Farol”, “Migra” oraz “Corazón Espinado”)

 


redgrammerRed Grammer – producent, twórca piosenek dla dzieci – jego album „Bebop Your Best” był nominowany w 2005 r. do nagrody Grammy w kategorii „najlepszy album dla dzieci”. Jego muzyka uczy wartości moralnych: odpowiedzialności, uprzejmości, itp.

 

 


charleswolcottCharles Wolcott – (1906-1987) – kompozytor filmowy; pisał muzykę do filmów animowanych, w tym do ‘Pinokia’ i ‘Bambi’; były Dyrektor wytwórni MGM oraz Disney Studios

 

 


russellRussel Garcia – kompozytor filmowy, w tym muzyka do filmu The Time Machine (1960); w wyniku niewyjaśnionej pomyłki Oskar za muzykę do filmu Chaplina powędrował do innej osoby

 


Omid Djalili

Omid Djalili – (ur. 1965) – komik i aktor angielski; „Dla mnie komedia nie ma na celu tylko rozśmieszenie ludzi” – mówi Omid Djalili – „moim celem jest edukowanie i rozwój. I to jest najtrudniejsze. Ponieważ łatwo jest rozśmieszyć ludzi rzucając przekleństwa lub mówić rasistowskie dowcipy.”

Występował w takich filmach jak ‘Gladiator’, ‘Mumia’ oraz serialu amerykańskim „Whoopi” razem z Whoopi Goldberg.


earlcameronEarl Cameron (ur. 1917) – jeden z pierwszych aktorów w Wielkiej Brytanii, który obalił barierę koloru skóry w świecie filmowym – wystąpił w filmach The Interpreter (2005); Thunderball (1965); The Message (1976) i in.

 


davidhofmanDavid Hofman – (ur. 1908) – aktor, znany jako “Głos BBC”; w 1937 roku był jedynym prezenterem telewizyjnym pierwszych transmisji telewizyjnych stacji BBC.

 


rainnwilsonRainn Wilson – (ur. 1966) – amerykański aktor; występuje w telewizyjnym serialu „The Office“; wystąpił w filmach Six Feet Under, Super Ex-Girlfriend (2006); Almost Famous (2000); Galaxy Quest (1999); America’s Sweethearts (2001); Sahara (2005)

 


cathy-freemanCathy Freeman – (ur. 1973r.) – australijska sprinterka; zdobywczyni złotego medalu w biegu na 400m w 2000r.; jako przedstawicielka aborygenów w Australii występuje w obronie ich praw

 


david-krummenackerDavid Krummenacker (ur. 1975) – amerykański sportowiec – biegi na 800m
„Nigdy nie modlę się o zwycięstwo, tylko o siłę oraz o zdrowie… Kiedy nie ma duchowości, powstają różnice. Często słyszymy historie w mediach o sportowcach mających problemy z kolegami, trenerami, przeciwnikami, żonami czy dziewczynami. Te konflikty są często rezultatem braku duchowości. Myślę, że kiedy duchowość jest obecna, konflikty rozwiązują się.”

 


robert-haydenRobert Hayden – (1976-78) – poeta amerykański; pierwszy czarnoskóry Amerykanin uhonorowany tytułem Poety Laureata

 

 


Juliet Thompson – amerykańska dramatopisarka, autorka sztuki: „Ja, Magdalena”juliet-thompson-in-later-years

 

 


marktobey1971Mark Tobey – (1890-1976) – znany malarz abstrakcjonista, założyciel „szkoły nowojorskiej” malarstwa abstrakcyjnego

 

 


Wiliam Sutherland Maxwell – jeden z czołowych architektów Kanady


Hossein Amanat – (ur. 1942) – zaprojektował budynki Łuku na Górze Karmel w Hajfie, oraz bahaicki dom skupienia na Samoa


Fariborz Sahba – (ur. 1948) – zaprojektował bahaicki dom skupienia w New Delhi (Indie) w kształcie kwiatu lotosu oraz kompleks 19 tarasów na Górze Karmel w Hajfie


august-forelAugust Forel – (1848-1931) – szwajcarski neuroanatom, znakomity psychiatra, higienista społeczny i entomolog – znany ze swych badań nad budową mózgu owadów; myrmekolog („Świat społeczny mrówek”).

W 1920 roku zadeklarował się jako bahaita, odrzucając swoje wcześniejsze rasistowskie i socjalistyczne poglądy.

O wierze bahá’í powiedzial: „To jest prawdziwa religia ludzkiego społecznego dobra, bez dogmatów i księży, jednocząca wszystkich ludzi na tym naszym małym globie. Stałem się bahaitą. Niech ta religia żyje i pomyślnie się rozwija dla dobra ludzkości; jest to moje najżarliwsze pragnienie.”


 

Reklamy